vvvvV tomto článku si v skratke vysvetlíme, aký notebook si vybrať, aby ste neostali smutní tesne po záručnej dobe.
Akú značku si vybrať?
Táto otázka je u našich zákazníkov takmer vždy kladená ako prvá. V zásade je ale úplne nesprávna. Každá zo značiek má notebooky odlíšené v rôznych kvalitatívnych triedach. Dá sa povedať že ide o notebooky:
- základné (stavané na dobu životnosti 2 až 3 roky)
- notebooky ,,zlatej strednej cesty” (lepšia životnosť, kvalitnejšie materiály, odolnejšia konštrukcia)
- notebooky profesionálne (vrchol kvality, maximálna životnosť)
- notebooky herné (samostatná kapitola)
Každý jeden výrobca ponúka celý prierez týmto spektrom.
Podľa čoho si vyberajú ľudia notebooky najčastejšie?
Značku notebooku vyberajú najčastejšie podľa rady známeho, podľa dizajnu alebo parametrov- pevného disku, procesora a veľkosti operačnej pamäte. Ani jedno z toho však nie je zárukou že si zvolia dobre. V prvom prípade nemôžete vychádzať z jedného alebo dvoch notebookov – ako referenčných vzoriek, v druhom prípade veľký a pevný disk a operačnú pamäť nájdete aj v notebooku za pár eur, aj v tom drahšom. V čom je teda rozdiel? V kvalite, vyhotovení, materiáloch. Žiaľ, marketing a neodborné časopisy podsúvajú zlú informáciu, že práve podľa týchto ukazovateľov si treba vyberať notebook. Zhrnul by som to do konštatovaním: celé zle.
Ako si teda vybrať správny notebook?
Na notebooku máte možnosť odlíšiť časti, ktoré sú nevymeniteľné /alebo čiastočne vymeniteľné/ a drahé a naopak vymeniteľné a lacné.
Správny notebook by mal mať čo najlepší procesor, grafickú kartu /podľa toho, čo sa na ňom bude robiť/, dobrú kvalitnú konštrukciu, prípadné rôzne bezpečnostné prvky. Operačná pamäť a pevný disk je údaj menej relevantný, nakoľko tieto súčiastky sú kedykoľvek vymeniteľné a lacné.
V podstate, na čo je notebooku veľký disk, či obrovská operačná pamäť, ak má veľmi slabý procesor a výkon žiaden? Na čo je zákazníkovi notebook, ktorý po prvom páde na zem má zlomený pánt či plast? Možno stačilo siahnuť po výrobcovi, ktorý osadil menšiu pamäť a disk, ale zvolil podstatne lepšiu konštrukciu, chladenie a podobne.
Osobne preferujeme značky ako DELL a LENOVO. Samozrejme ale aj medzi ostatnými výrobcami sa nájdu kvalitné a poctivé notebooky. Dôležité je ale voliť kompromis medzi kvalitou a cenou. Ako príklad môžem uviesť Thinkpady od Lenova pre ktoré je typická vynikajúca konštrukcia z dobre vyriešeným chladením. Zo skúseností vieme že práve zle navrhnutá konštrukcia chladenia a následného prehrievania je najčastejšou príčinou poruchy tesne po záručnej dobe. Životnosť sa dá predĺžiť pravidelnou údržbou- odborným vyčistením počítača.
Je niektorá značka lepšia a iná horšia?
Je dôležité vedieť že notebook je iba skladačkou komponentov. Grafické karty, procesory, pevné disky, displeje- všetko sú to komponenty ktoré majú často rovnaké notebooky všetkých značiek. Ak sa teda dostane do predaja napríklad zlý grafický čip alebo disk- všetci výrobcovia, ktorí ho osadili do svojich notebookov, budú mať problém. Značka je v tomto prípade úplne irelevantná.
Pri výbere vhodného notebooku Vám radi pomôžeme:
- tel: 0907 519 536
- mail: servis@servispczh.sk
- viac kontaktov